Tratamente avio pentru combaterea larvelor insectelor de disconfort.

Anunt de interes general:
In data de 12 IUNIE 2024 Consiliul Județean Ilfov, prin Serviciul Judetean de Dezinsectie şi Ecologizare Mediu Ilfov, va efectua pe raza localitatii DOBROESTI tratamente avio pentru combaterea larvelor insectelor de disconfort.
• Acțiunea se va face cu produsul VECTOBAC WG, insecticid biologic din categoria biocide tip 18, pe baza de Bacillus Thuringiensis, în doză de 0,6 kg/ha, pe marginea cursurilor de ape, gropi gunoi şi alte focare semnalate de către primării.

PRODUSUL NU ESTE TOXIC PENTRU ALBINE, PEȘTI, VIETĂŢI ACVATICE SAU PLANTE!

De asemenea, produsul poate fi utilizat în zone în care există oameni, animale de companie, cai, şepteluri, păsări sau faună sălbatică.
• Aplicărea tratamentului va incepe dimineața, după ora 06:30, urmând ca în funcție de starea vremii.
Sursa foto: Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov