Comunicat

Avand in vedere informatiile aparute in spatiul public referitoare la posibilitatea ca un copil din cadrul Gradinitei nr.1 Dobroesti, corp B – Anteprescolari sa fi fost lezat in perioda petrecuta in cadrul unitatii de invatamant, facem urmatoarele precizari:
Primaria Dobroesti asigura baza materiala, utilitatile si in mod exceptional sustine activitatea cu personal auxiliar, neavând niciun fel de atribuție și implicare în procesul educațional.
La solicitarea organelor abilitate am pus la dispozitia acestora, in regim de urgență, imaginile inregistrate de sistemul de supraveghere.
De la data deschiderii unității școlare și până în data de 06.03.2024, cu toate ca pragul gradinitei este trecut zilnic de aproximativ 50 de copii, nu am fost sesizați referitor la situații asemănătoare sau despre alte nemulțumiri cu privire la activitate si de aceea vom aștepta ca organele competente să finalizeze cercetarea în curs, iar în cazul în care un salariat al primariei ar avea o culpă se vor lua masurile legale ce se impun.

Primarul UATC Dobroești