Comitetul Județean pentru situații de Urgență Ilfov, convocat în ședință extraordinară în data de 05.11.2020, adoptă prezenta hotărâre.

Având în vedere că rata de incidență cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mare de 3/1000 locuitori în Comuna Dobroești ( 3.71), pentru următoarele 14 zile începând cu data de 05.11.2020 ora 20:00 și până în data de 19.11.2020 ora 20:00, în localitatea Dobroeșt se dispun următoarele măsuri:- obligativitatea purtării măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, de către toate persoanele care au împlnit vârsta de 5 ani , în toate spațiile publice deschise;- interzicerea organizării și desfășurării activității în cadrul instituțiilor de spectacole și/sau concerte;- interzicerea activității cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor- activitatea restaurantelor și a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare este permisă doar pentru persoanele cazate în cadrul acestor unități;- interzicerea activității cu publicul a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc;- suspendarea temporară a activităților didactice care presupun prezența față în față din unitățile de învățământ, aplicându-se scenariul 3 ( participarea tuturor preșcolarilor și elevilor la activițăți/lecții online).